Två Silver under SM i Kustrodd
2026-09-02 i Allmänt
Prenumerera på nyheter
Du prenumererar nu på nyheter från Höganäs Roddförening.
Vi har skickat ett bekräftelsemail till .
Prenumerera via:
RSSSista helgen i augusti anordnades svenska mästerskapen i kustrodd i Stockholms Skärgård utanför Vaxholm. Två SM-tecken delades ut; i Beachsprint och i Endurance. HRF:s Dennis Gustavsson deltog i båda tävlingarna.

I lite regnigt höstlikt väder genomfördes tävlingarna i Stockholms skärgård utanför Vaxholm den 29-30 augusti. Dennis Gustavsson rodde in som tvåa i Enduranceklassen strax efter Eskil Borgh Stockholms RF och i beachsprintfinalen fick Dennis se sig besegrad av Isak Birkeholm, Sollerö IF. Vi gratulerar både Eskil och Isak till SM-gulden.
Så här säjer Dennis Gustavsson: "Silver i herrsingeln i båda disciplinerna, vilket jag är mycket nöjd med efter en lång rehab sedan förra hösten, med både blindtarmsoperation och septisk artrit efter en meniskoperation. Nu laddar jag för EM i Endurance som avgörs i Spanien 19-20 september"
Vi önskar Dennis Gustavsson lycka till i fortsättningen och ser fram emot att följa honom under EM-tävlingarna i La Linea, Spanien.
https://coastalrowinglalinea.com/
Vi passar här även på att tacka Höganäs Kommun som stöttar Dennis Gustavsson i hans elitsatsning.
